2014 Business Competition Day Results

by Iowa Central Information
Posted on 4/7/2014


Sixteen area high schools were represented by 210 students at Iowa Central Community College Business Competition Day.  Students competed in 26 different business-related skills.

Accounting
1st place – Brandi Hubbell – Pocahontas Area
2nd place – Maggie Hallman – Pocahontas Area
3rd place – Renae Drey – Storm Lake – St. Mary’s

Business Communications
1st place – Kayla Strand – Sioux Central
2nd place – Nancy Medel – Newell-Fonda
3rd place – Erin Rachuy – Sioux Central

Business Document Formatting
1st place – Shae Blum – East Sac County
2nd place – MaKayla Ernst – East Sac County
3rd place – Riley Fritz – Alta-Aurelia

Business Law
1st place – Emily Clausen – Pocahontas Area
2nd place – Samantha Stockfleth – Webster City
3rd place – Cody Rivers – Fort Dodge Senior High

Business Math
1st place – Caalyn Loehrs-Dowling – SE Webster Grand
2nd place – Nick Wiemers – Pocahontas
3rd place – Alex Larson – Alta-Aurelia

Computer Accounting
1st place – Rachel Todd – Storm Lake-St. Mary’s
2nd place – Dan Proctor – Pocahontas Area
3rd place – Mitch Martin – Storm Lake

Computer Objectives
1st place – Eric Fransen – Eagle Grove
2nd place – Brittany Steinkamp – East Sac County
3rd place – Reid Tellinghuisen – East Sac County

Economics
1st place – Matt Nieland – South Central Calhoun
2nd place – Brittany King – South Central Calhoun
3rd place – Rachel Wedemeyer – South Central Calhoun

Graphic Design Promotion
1st place – Kylie Moffitt – Sioux Central
2nd place – Morgan Wollesen – East Sac County
3rd place – Taylor Knute – Laurens-Marathon

History of American Law Enforcement
1st place – Nikko Wheeler – Humboldt
2nd place – Jacob Smith – Storm Lake-St Mary’s
3rd place – Dylan Hendricks – Humboldt

Human Relations Skills
1st place – Jenna Snyder – Alta-Aurelia
2nd place – Paige Bennett – Sioux Central
3rd place – Jack Sliefert – Alta-Aurelia

Internet Treasure Hunt
1st place – Cal Twait, Hunter Ramthun – Manson Northwest Webster
2nd place – Levi Prime, Dylan Hendricks – Humboldt
3rd place – Katie Gibson, Gloria Jensen – Sioux Central

Intro to Business
1st place – Paige Bennett – Sioux Central
2nd place – Ravi Bhatt – Fort Dodge Senior High
3rd place – Troy Sliefert – Alta-Aurelia

Intro to Computers
1st place – Brittany Steinkamp – East Sac County
2nd place – Lexi Gerry – East Sac County
3rd place – Kendal Herrig – East Sac County

Job Seeking Skills
1st place – Mikayla Landsness – Sioux Central
2nd place – Rose Meyer – Pocahontas
3rd place – Rachael Arnts – Alta-Aurelia

Keyboarding Pro
1st place – Callie Herrig – East Sac County
2nd place – Abby Anderlik – Southeast Webster Grand
3rd place – Matt Koenig – Sioux Central

Marksmanship
1st place – Tanner Spencer – Manson Northwest Webster
2nd place – West Tipton – Greene County
3rd place – Dominic Johnson – Pocahontas Area

Office Calculators
1st place – Hannah Onken – Greene County
2nd place – Stephen Molle – Greene County
3rd place – Jordan Hostetler – Greene County

Office Procedures
1st place – Reed Burres – Humboldt
2nd place – Sadie Carver – Humboldt
3rd place – Nick Laing – Humboldt

Parliamentary Procedures
1st place – Hector Echevarria – East Sac County
2nd place – Renae Drey – Storm Lake-St. Mary’s
3rd place – Sidney Herrig – East Sac County

The Rule of Law
1st place – MaKayla Ernst – East Sac County
2nd place – Shae Blum – East Sac County
3rd place – Nancy Medel – Newell-Fonda

Vocabulary and Spelling
1st place – Paige Bennett – Sioux Central
2nd place – Austin Jensen – Fort Dodge Senior High
3rd place – Jack Sliefert – Alta-Aurelia

Web Design Team
1st place – Annie Buller, Allison Hofmaster, Chase Oehlartz – Laurens-Marathon
2nd place – RJ Schneider, Rachel Wedemeyer – South Central Calhoun

Windows 7 Challenge
1st place - Tristan Nicholson – Webster City
2nd place – Justin Kraft – East Sac County
3rd place – Danielle Rieger – East Sac County

Word Processing
1st place – Katelynn DeRoos – Alta-Aurelia
2nd place – Hannah Onken – Greene County
3rd place – Brittany Steinkamp – East Sac County

The Business Department Scholarship winner was Lauren Friesth of Humboldt.